On a mobile device? Visit http://www.lib.unc.edu/m/
University of North Carolina at Chapel Hill University Libraries logo
University Libraries banner

North Carolina Literary Award Winners

The following awards are presented annually to North Carolina authors:

The Roanoke-Chowan Award for poetry
The AAUW Award for Juvenile Literature
The Sir Walter Raleigh Award for fiction
The Mayflower Award for nonfiction
The Old North State Award for nonfiction
The Mary Ruffin Poole Award for first work of fiction


Roanoke-Chowan Award Winners Since 1953

SPONSOR: Roanoke-Chowan Group of Writers and Allied Artists

CATEGORY: Poetry

1953

Frank Borden Hanes

Abel Anders

1954

Thad Stem, Jr.

The Jackknife Horse

1955

No award

 

1956

Helen Bevington

A Change of Sky

1957

Dorothy Edwards Summerrow

Ten Angels Swearing

1958

Paul Bartlett

Moods and Memories

1959

Olive Tilford Dargan

The Spotted Hawk

1960

Carl Sandburg

(Total of his work)

1961

Carl Sandburg

Wind Song

1962

Helen Bevington

When Found, Make a Verse Of

1963

Herman Salingar

A Sigh Is the Sword

1964

E. S. Gregg

Reap Silence

1965

Randall Jarrell

The Lost World

1966

Thad Stem, Jr.

Spur Line

1967

Walter Blackstock

Leaves Before the Wind

1968

Paul Baker Newman

The Cheetah and the Fountain

1969

Guy Owen

The White Stallion, and Other Poems

1970

Charles Edward Eaton

On the Edge of the Knife

1971

Paul Baker Newman

The Ladder of Love

1972

Fred Chappell

The World Between the Eyes

1973

Ronald H. Bayes

The Casketmaker

1974

Campbell Reeves

Coming Out Even

1975

Marian Cannon

Another Light

1976

Fred Chappell

River: A Poem

1977

Norman W. MacLeod

The Distance

1978

Mary Louise Medley

Seasons and Days

1979

Fred Chappell

Bloodfire: A Poem

1980

Fred Chappell

Wind Mountain, a Poem

1981

James Applewhite

Following Gravity

1982

Thomas Heffernan

The Liam Poems

1983

Reynolds Price

Vital Provisions

1984

Betty Adcock

Nettles

1985

Fred Chappell

Castle Tzingal

1986

James Applewhite

Ode to the Chinaberry Tree and Other Poems

1987

Charles Edward Eaton

New and Selected Poems, 1942-1987

1988

Lochlin Walker

Musings While Adrift

1989

Fred Chappell

First and Last Words

1990

Sam Ragan

Collected Poems of Sam Ragan

1991

Charles Edward Eaton

A Guest on Mild Evenings

1992

Julie Suk

The Angel of Obsession

1993

James Applewhite

A History of the River

1994

Judy Goldman

Wanting to Know the End

1995

Robert Watson

The Pendulum

1996

Fred Chappell

Spring Garden: New and Selected Poems

1997

James L. Seay

Open Field, Understory: New and Selected Poems

1998

Kathryn Stripling Byer

Black Shawl

1999

Stephen Knauth

The River I Know You By

2000

Margaret Y. Rabb

Granite Dives

2001

Fred Chappell

Family Gathering

2001

Michael McFee

Earthly

2002

Alan Shapiro

Song and Dance: Poems

2003

Michael Chitwood

Gospel Road Going

2004

Kathryn Kirkpatrick

Beyond Reason

2005

Alan Shapiro

Tantalus in Love

2006

James Applewhite

Selected Poems

2007

Catherine Carter

The Memory of Gills

2008

Michael Chitwood

Spill

2009

Pat Riviere-Seel

The Serial Killer's Daughter

2010

Joseph Bathanti

Restoring Sacred Art

2011

Dorianne Laux

The Book of Men

2012

Alan Michael Parker

Long Division


Return to the Menu


AAUW Award Winners Since 1953

SPONSOR: American Association of University Women

CATEGORY: Juvenile Books

1953

Ruth and Latrobe Carroll

Peanut

1954

Mebane Holoman Burgwyn

Penny Rose

1955

Ruth and Latrobe Carroll

Digby, the Only Dog

1956

Julia Montgomery Street

Fiddler's Fancy

1957

Nell Wise Wechter

Taffy of Torpedo Junction

1958

Ina B. Forbus

The Secret Circle

1959

Thelma Harrington Bell

Captain Ghost

1960

Jonathan Daniels

Stonewall Jackson

1961

Glen Rounds

Beaver Business

1962

Manley Wade Wellman

Rifles at Ramsour's Mill

1963

Julia Montgomery Street

Dulcie's Whale

1964

Randall Jarrell

The Bat-Poet

1965

Alexander Key

The Forgotten Door

1966

Richard Walser and Julia Montgomery Street

North Carolina Parade, Stories of History and People

1967

Glen Rounds

The Snake Tree

1968

Neal F. Austin

A Biography of Thomas Wolfe

1969

Mary Lina Bledsoe Gillet

Bugles at the Border

1970

Mebane Holoman Burgwyn

The Crackajack Pony

1971

Suzanne Newton

Purro and the Prattleberries

1972

No award

 

1973

Barbara M. Parramore

The People of North Carolina

1974

Suzanne Newton

C/O Arnold's Corners

1975

Alexander Key

The Magic Meadow

1976

Glen Rounds

Mr. Yowder and the Lion Roar Capsules

1977

Ruth White Miller

The City Rose

1978

Suzanne Newton

What Are You Up To, William Thomas?

1979

Suzanne Newton

Reubella and the Old Focus Home

1980

Caroline B. Cooney

Safe As the Grave

1981

No award

 

1982

Suzanne Newton

M. V. Sexton Speaking

1983

Glen Rounds

Wild Appaloosa

1984

Belinda Hurmence

Tancy

1985

Catherine Petroski

The Summer That Lasted Forever

1986

Nancy Tilly

Golden Girl

1987

Sue Ellen Bridgers

Permanent Connections

1988

Lila Hopkins

Eating Crow

1989

Belinda Hurmence

The Nightwalker

1990

Lila Hopkins

Talking Turkey

1991

Suzanne Newton

Where Are You When I Need You?

1992

Bill Brittain

Wings

1993

Christina Askounis

The Dream of the Stone

1994

Joanne Compton

Ashpet: An Appalachian Tale

1995

Joanne and Kenn Compton

Sody Sallyratus

1996

William Hooks

Freedom's Fruit

1997

Gloria Houston

Littlejim's Dreams: An Appalachian Christmas Story

1998

Jacqueline Ogburn

Jukebox Man

1999

Gloria Houston

Bright Freedom's Song: A Story of the Underground Railroad

2000

Lisa Williams Kline

Eleanor Hill

2001

Reynolds Price

A Perfect Friend

2002

Carole Boston Weatherford

Remember the Bridge

2003

Michelle Groce

Jasper

2004

Blonnie Bunn Wyche

The Anchor: P. Moore Proprietor

2005

Carol Boston Weatherford

Freedom on the Menu: The Greensboro Sit-ins

2006

Joyce Moyer Hostetter

Blue

2007

Eleanora E. Tate

Celeste's Harlem Renaissance

2008

Cathryn Sill

About Habitats: Wetlands

2009

Clay Carmichael

Wild Things

2010

John Claude Bemis

The Nine Pound Hammer

2011

Gloria Houston

Miss Dorothy and Her Bookmobile

2012

John Claude Bemis

The White City

Return to the Menu


Sir Walter Raleigh Award Winners Since 1952

SPONSOR: The Historical Book Club of Greensboro

CATEGORY: Fiction

1952

Paul Green

(for Outstanding Literary Achievement)

1953

Inglis Fletcher

(for Outstanding Literary Achievement)

1953

Frances Gray Patton

The Finer Things of Life

1954

Ovid Williams Pierce

The Plantation

1955

Frances Gray Patton

Good Morning, Miss Dove

1956

Frances Gray Patton

A Piece of Luck

1957

Doris Betts

Tall Houses in Winter

1958

Betty Smith

Maggie-Now

1959

Ernest Frankel

Band of Brothers

1960

Ovid Williams Pierce

On a Lonesome Porch

1961

Frank Borden Hanes

The Fleet Rabble

1962

Reynolds Price

A Long and Happy Life

1963

Richard McKenna

The Sand Pebbles

1964

John Ehle

The Land Breakers

1965

Doris Betts

The Scarlet Thread

1966

Heather Ross Miller

Tenants of the House

1967

John Ehle

The Road

1968

Sylvia Wilkinson

A Killing Frost

1969

Bynum Shaw

The Nazi Hunter

1970

Guy Owen

Journey for Joedel

1971

John Ehle

Time of Drums

1972

Daphne Athas

Entering Ephesus

1973

Fred Chappell

The Gaudy Place

1974

Doris Betts

Beasts of the Southern Wild and Other Stories

1975

John Ehle

The Changing of the Guard

1976

Reynolds Price

The Surface of Earth

1977

Sylvia Wilkinson

Shadow of the Mountain

1978

Mary Sheppard

All Angels Cry

1979

Daphne Athas

Cora

1980

Guy Owen

The Flim-Flam Man and Other Stories

1981

Reynolds Price

The Source of Light

1982

Lee Zacharias

Lessons

1983

Lee Smith

Oral History

1984

Reynolds Price

Private Contentment

1985

John Ehle

Last One Home

1986

Reynolds Price

Kate Vaiden

1987

Marianne Gingher

Bobby Rex's Greatest Hit

1988

Lawrence Rudner

The Magic We Do Here

1989

Lee Smith

Fair and Tender Ladies

 

1990

Allan Gurganus

Oldest Living Confederate Widow Tells All

1991

Kaye Gibbons

A Cure for Dreams

1991

Peter Turchi

Magician

1992

Angela Davis-Gardner

Forms of Shelter

1993

John Russell

Favorite Sons

1994

Michael Parker

The Geographical Cure: Novellas and Stories

1995

Tim McLaurin

Cured by Fire

1996

G. Dan Gearino

What the Deaf-Mute Heard

1997

Charles Frazier

Cold Mountain

1998

Clyde Edgerton

Where Trouble Sleeps

1999

Charles F. Price

Freedom's Altar

2000

Judy Goldman

The Slow Way Back: A Novel

2001

Leah Stewart

Body of a Girl

2002

Allan Gurganus

The Practical Heart

2003

Pamela Duncan

Plant Life

2004

Margaret Maron

Last Lessons of Summer

2005

Lawrence Naumoff

A Southern Tragedy, in Crimson and Yellow

2006

Ron Rash

The World Made Straight

2007

Doug Marlette

Magic Time

2008

Daniel Wallace

Mr. Sebastian and the Negro Magician

2009

Ron Rash

Serena

2010

Susan Kelly

By Accident

2011

Anna Jean Mayhew

The Dry Grass of August

2012

Charles Frazier

Nightwoods


Return to the Menu


 
The Mayflower Award Winners, 1931-2002

SPONSOR: Society of Mayflower Descendents in the State of North Carolina

CATEGORY: At first given to a North Carolina resident without regard to genre; then for many years alternated between fiction and nonfiction; since 1951 has been awarded only for nonfiction. In 2002 the North Carolina Society of Mayflower Descendants ceased awarding the Mayflower Cup due to the difficulty of obtaining new cups and the high cost of the program.

1931

M.C.S. Noble

History of the Public Schools in North Carolina

1932

Archibald Henderson

Bernard Shaw: Playboy and Prophet

1933

Rupert B. Vance

Human Geography of the South

1934

Erich W. Zimmermann

World Resources and Industries

1935

James Boyd

Roll River

1936

Mitchell B. Garrett

The Estates General of 1789

1937

Richard H. Shryock

The Development of Modern Medicine

1938

Jonathan Daniels

A Southerner Discovers the South

1939

Bernice Kelly Harris

Purslane

1940

David L. Cohn

The Good Old Days

1941

Wilbur J. Cash

The Mind of the South

1942

Elbert Russell

The History of Quakerism

1943

J. Saunders Redding

No Day of Triumph

1944

Adelaide L. Fries

The Road to Salem

1945

Josephus Daniels

The Wilson Era: Years of Peace, 1910-1917

1946

Josephina Niggli

Mexican Village

1947

Robert E. Coker

This Great and Wide Sea

1948

Charles S. Sydnor

The Development of Southern Sectionalism, 1819-1848

1949

Phillips Russell

The Woman Who Rang the Bell

1950

Max Steele

Debby

1951

Jonathan Daniels

The Man of Independence

1952

John McKnight

The Papacy, A New Appraisal

1953

Mary T. Martin Sloop and LeGette Blythe

Miracle in the Hills

1954

Hugh T. Lefler and Albert Ray Newsome

North Carolina: The History of a Southern State

1955

Jay B. Hubbell

The South in American Literature, 1607-1900

1956

Glenn Tucker

Tecumseh, Vision of Glory

1957

Archibald Henderson

George Bernard Shaw: Man of the Century

1958

Ben Dixon MacNeill

The Hatterasman

1959

Burke Davis

To Appomattox: Nine April Days, 1865

1960

Richard Bardolph

The Negro Vanguard

1961

LeGette Blythe

Thomas Wolfe and His Family

1962

William P. Sharpe

(for Outstanding Literary Achievement over a Period of Years)

1963

Ethel Stephens Arnett

William Swaim, Fighting Editor

1964

Glenn Tucker

Dawn Like Thunder: The Barbary Wars and the Birth of the US Navy

1965

John Ehle

The Free Men

1966

Glenn Tucker

Zeb Vance: Champion of Personal Freedom

1967

Joel Colton

Leon Blum, Humanist in Politics

1968

George B. Tindall

The Emergence of the New South, 1913-1945

1969

John R. Alden

A History of the American Revolution

1970

James H. Brewer

The Confederate Negro, Virginia's Craftsmen and Military Laborers, 1861-1865

1971

Jonathan Daniels

Ordeal of Ambition: Jefferson, Hamilton, Burr

1972

John Bivins, Jr.

The Moravian Potters of North Carolina

1973

Lionel Stevenson

The Pre-Raphaelite Poets

1974

Helen Bevington

Beautiful Lofty People

1975

C. Hugh Holman

The Loneliness at the Core: Studies in Thomas Wolfe

1976

Eleanor Smith Godfrey

The Development of English Glassmaking, 1560- 1640

1977

Lawrence Goodwyn

Democratic Promise: The Populist Moment in America

1978

Louis D. Rubin, Jr.

The Wary Fugitives: Four Poets and the South

1979

Paul D. Escott

Slavery Remembered: A Record of Twentieth-Century Slave Narratives

1980

William H. Chafe

Civilities and Civil Rights: Greensboro, North Carolina, and the Black Struggle for Freedom

1981

Townsend Ludington

John Dos Passos: A Twentieth Century Odyssey

1982

Joseph M. Flora

Hemingway's Nick Adams

1983

David Reed Goldfield

Cottonfields and Skyscrapers: Southern City and Region, 1607-1980

1984

Vermont Royster

My Own, My Country's Time

1985

Joel Williamson

The Crucible of Race

1986

Paul D. Escott

Many Excellent People: Power and Privilege in North Carolina, 1850-1900

1987

Charles G. Zug, III

Turners & Burners: The Folk Potters of North Carolina

1988

William C. Harris

William Woods Holden: Firebrand of North Carolina Politics

1989

William S. Powell

North Carolina Through Four Centuries

1990

David R. Goldfield

Black, White, and Southern: Race Relations and Southern Culture, 1940 to the Present

1991

Catherine W. Bishir

North Carolina Architecture

1992

Tim McLaurin

Keeper of the Moon: A Southern Boyhood

1993

William A. Link

The Paradox of Southern Progressivism, 1880-1930

1994

Joel Williamson

William Faulkner and Southern History

1995

William A. Link

William Friday: Power, Purpose, and American Higher Education

1996

James L. Leloudis

Schooling the New South: Pedagogy, Self, and Society in North Carolina, 1880-1920

1997

Catherine W. Bishir and Michael Southern

A Guide to the Historic Architecture of Eastern North Carolina

1998

Bill Bamberger and Cathy Davidson.

Closing: The Life and Death of an American Factory

1999

Margaret Supplee Smith and Emily Herring Wilson

North Carolina Women: Making History

2000

John David Smith

Black Judas: William Hannibal Thomas and the American Negro

2001

Michael Kent Curtis

The People's Darling Privilege: Struggles for Freedom of Expression in American History

2002

David S. Cecelski

The Waterman's Song: Slavery and Freedom in Maritime North Carolina



The Ragan Old North State Award for Nonfiction

SPONSOR: The North Carolina Literary and Historical Association
(est. 2003, successor to Mayflower Cup)

2003

Timothy Silver

Mount Mitchell and the Black Mountains: An Environmental History of the Highest Peaks in Eastern America

2004

Howard E. Covington, Jr.

Favored by Fortune: George W. Watts & the Hills of Durham

2005

Thomas Rain Crowe

Zoro's Fields: My Life in the Appalachian Woods.

2006

Clyde Edgerton

Solo: My Adventures in the Air

2007

William S. Powell, ed.

Encyclopedia of North Carolina

2008

Rob Christensen

The Paradox of Tar Heel Politics

2009

Anna R. Hayes

Without Precedent: The Life of Susie Marshall Sharp

2010

Patricia Phillips Marshall and Jo Ramsay Leimenstol

Thomas Day: Master Craftsman and Free Man of Color

2011

Rye Barcott

It Happened on the Way to War: A Marine's Path to Peace

2012

Jeff Broadwater

James Madison: A Son of Virginia and a Founder of the Nation



The Mary Ruffin Poole Award Winners

SPONSOR: The Poole Foundation

CATEGORY: First work of fiction, awarded 1999-2002

1999

June Spence

Missing Women and Others

2000

Judy Goldman

The Slow Way Back: A Novel

2001

Leah Stewart

Body of a Girl

2002

Haven Kimmel

The Solace of Leaving Early

Return to the Menu